Słońce, woda i piasek – czyli wakacje nad morzem z dzieckiem. O czym trzeba pamiętać?

Szkoła i praca były tylko bladym, szarym wspomnieniem, bo w końcu nadszedł wspaniały czas wakacji. Wielu z nas decyduje się wyjechać na urlop, nad uwielbiane przez wszystkie dzieci, morze. Podczas gdy nasze latorośle planują zabawy nad wodą, my musimy zaplanować podróż. Warto poświęcić nieco czasu na przygotowania, aby na miejscu nic nas nie zaskoczyło.

Kosmetyki do opalania

Wakacje nad morzem to przede wszystkim słońce, które może być niebezpieczne, zwłaszcza dla maluchów. Pamiętajmy zatem o kremach do opalania, dla dzieci koniecznie z filtrem UV 50. Najlepiej zaopatrzyć się w markowe kosmetyki, aby być pewnym ich jakości. Jeśli pierwszy raz zamierzmy skorzystać z danego preparatu, warto kupić go wcześniej i przetestować podczas spaceru lub zabawy w przydomowym ogródku, aby nie ryzykować reakcji alergicznej podczas wakacji.

Nakrycie głowy

Oprócz odpowiednich kosmetyków, obowiązkowo zabierzmy dla naszych dzieci nakrycia głowy, koniecznie w jasnych kolorach. U chłopców idealnie sprawdzi się czapka z daszkiem, natomiast młode damy pewnie chętniej założą wymyślmy kapelusz.

Okulary przeciwsłoneczne

Warto także chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Kupując okulary przeciwsłoneczne dla dzieci koniecznie należy sprawdzić czy posiadają odpowiedni filtr. Te tylko przyciemniane mogą poważnie zaszkodzić oczom naszego dziecka! Aby mieć pewność bezpieczeństwa i jakości okularów kupmy je w porządnym sklepie z akcesoriami dla dzieci lub salonie optycznym, a nie na ulicy.

Woda

Podczas długiego pobytu na słońcu, musimy koniecznie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Do picia najlepiej wybrać czystą, niegazowaną wodę, ponieważ lepiej gasi pragnienie do słodkich soków i z pewnością nie zepsuje się od wysokiej temperatury.

Przekąski

Na całodzienny pobyt na plaży dobrze zabrać także jakieś drobne przekąski, na wypadek gdyby nasi mali plażowicze niespodziewanie zgłodnieli przed obiadem, czy kolacją. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć kontrolę nad tym co zjedzą, ale także łatwiej unikniemy zatrucia pokarmowego. Najlepiej wybrać rzeczy, którym nie zaszkodzi wysoka temperatura. Jeśli chcemy zabrać kanapki zaopatrzmy się w przenośną lodówkę, albo chociaż torbę ze specjalną izolacją i wkładami chłodniczymi.

Torba na plażę

Oprócz tych absolutnie niezbędnych akcesoriów, rzeczy do zabrania na całodzienny pobyt na plaży jest jeszcze całe mnóstwo. Rodzice muszą zatem wyposażyć się w odpowiednio dużą torbę, najlepiej z dużą ilością przegród i kieszeni, aby pomieścić wszystko co konieczne. W takim „podręcznym bagażu” znaleźć się musi m.in.: koc lub gruby ręcznik, na którym będziemy mogli poleżeć, stroje kąpielowe i ubrania na zmianę, klapki, chusteczki higieniczne i nawilżane oraz różne akcesoria dziecięce, niezbędne do tworzenia budowli z piasku i innych zabaw na plaży. Jeśli mamy nieco starsze dzieci to z powodzeniem dla każdego możemy przygotować plecak lub torbę z jego indywidualnymi rzeczami. Dzięki temu nie tylko nie będziemy nadmiernie obciążeni, ale także unikniemy długiego szukania konkretnych rzeczy w dużej, zbiorowej torbie.

Oprócz powyższego niezbędnika plażowicza, wyjeżdżając musimy zabrać odpowiednią ilość ubrań na zmianę, nie tylko tych na upalne dni, ale także choć jedna ciepłą bluzę na wieczór i kurtkę przeciwdeszczową na wypadek gorszej pogody. Watro także pamiętać o apteczce z opatrunkami i pierwszą pomocą w zatruciach pokarmowych, preparacie na komary, leku przeciwbólowym i wapnie na uczulenia. Przed wyjazdem koniecznie także zadbajmy o ubezpieczenie i sprawdźmy, czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty, zwłaszcza jeśli planujemy wyjechać za granicę!

Marta
Podobne wpisy