Abecadło z pieca spadło

Wielu rodziców zastanawia się od kiedy zacząć uczyć literek swoje dziecko. Niektóre mamy zaczynają ćwiczyć swoje pociechy w tym względzie, bo córka koleżanki, albo syn sąsiadki, będąc w podobnym wieku zna już cały alfabet. Nasze dziecko nie może być zatem gorsze. I tu przychodzi pora na zdrową refleksję. Drogie Mamy zacznijmy uczyć swoje dzieci literek dopiero wtedy, kiedy one same zaczynają przejawiać ku temu zainteresowanie, na przykład poprzez próby odczytania szyldów reklamowych lub kiedy dziecko nas pyta co to za literka, podczas czytania bajeczek. Kiedy już uznamy, że przyszła odpowiednia pora na naukę abecadła, róbmy to tak, aby ćwiczenia były świetną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Jest kilka zasad dotyczących początków nauki literek. Po pierwsze nie wprowadzajmy od razu małych i dużych literek, bo wtedy tak naprawdę nasze dziecko będzie musiało poznać i zapamiętać ich dwa razy więcej. Najlepiej zacząć od dużych drukowanych. Tak samo kiedy decydujemy z się na zabawy z pisaniem. Pamiętajmy, że w szkołach dzieci uczą się pisania literek według przyjętych wzorców, a dorośli najczęściej mają swoje nawyki i często zmieniają kształt liter przyjętych przez szkołę. Kiedy nauczymy dziecko takich literek, to potem będzie miało problemy w szkole z przyswojeniem inaczej wyglądającej literki.

Poniżej proponujemy kilka zabaw, które w przyjemny sposób pomogą dziecku poznać i zapamiętać literki.

Klocki to dobre narzędzie na początek przygody z alfabetem. W sklepach z akcesoriami dziecięcymi z pewnością znajdziemy wiele zestawów klocków z literkami. Świetnie sprawdzą się tutaj te drewniane. Jeśli natomiast już mamy klocki, ale bez literek możemy je po prostu ponaklejać. Zabawę zacznijmy od nauki ich rozpoznawania i prób układania prostych słów takich jak: mama, taka, kot, dom i obowiązkowo imię dziecka. Podobnie możemy się bawić z kolorowymi magnesami na lodówkę.

Książeczki, jednak w zabawie z ich wykorzystaniem wcale nie chodzi od razu o naukę czytania. Najlepiej wybrać takie, w których na każdej stronie jest obrazek z podpisem. Wtedy przy ich pomocy możemy zacząć naukę literowania.

Odwzorowywanie – lubią je dzieci w wieku przedszkolnym, które same domagają się już poznania alfabetu. Zabawa polega na tym, że rodzic pisze literki lub proste słowa na kartce, a potem bezpośrednio pod nimi, dziecko przepisuje literki wzorując się na tych napisanych przez mamę lub tatę. Ważne przy tym jest zachowanie zasady o nauce dużych drukowanych liter.

Plansze, które samodzielnie wykonamy także mogą być świetną pomocą naukową. Najpierw na kartce papieru, najlepiej z bloku technicznego, narysujmy dużą literkę, a później wokół niej różne przedmioty, których nazwy zaczynają się na tę właśnie literę. Następnie wytnijmy wszystko, a otrzymamy własnoręcznie zrobioną grę edukacyjną. Zabawa nią będzie polegać na tym, że rozłożymy na dywanie litery, a pod nimi rozsypiemy obrazki i poprosimy dziecko o dopasowanie. Pamiętajmy jednak, aby zacząć od dwóch, trzech literek, a nie od razu całego alfabetu.

Inne zabawki i akcesoria, które doskonale sprawdzą się przy nauce liter to różnego rodzaju puzzle, układanki, gry edukacyjne, specjalne dla dzieci laptopy z programem nauki literek, czy tablice do pisani kredą lub suchościeralnymi pisakami trzeba tylko poszukać i sprawdzić co najbardziej przypadnie do gustu naszemu dziecku. Niezależnie od tego co wybierzemy, pamiętać musimy o tym, aby wprowadzać literki stopniowo, a nie wszystkie na raz. Poza tym uczmy tak naprawdę głosek, a nie literek. Różnica polega na tym, że kiedy nauczymy dziecko recytacji alfabetu, to później przy czytaniu kiedy zobaczy słowo np. rower to trudno będzie mu je przeczytać widząc je w następujący sposób: eR O Wu E eR.

Marta
Podobne wpisy