Kreatywne sposoby na nudę podczas długiej jazdy samochodem

Małe dzieci, zazwyczaj podczas dłuższej jazdy samochodem, po prostu zasypiają. Dzięki temu rodzice mogą spokojnie porozmawiać lub chociażby pocieszyć się widokami za oknem, zabezpieczając  oczywiście uprzednio pociechę, aby spała w wygodnej i bezpiecznej pozycji. Jednak już w przypadku przedszkolaków sprawa jest nieco trudniejsza. Sen już tak łatwo ich nie zmorzy, a podczas długiej podróży po prostu zaczynają się nudzić. Co zatem zrobić, aby wyjazd na wakacje był przyjemny już od momentu kiedy wsiadamy do samochodu i nie przerodził się w koszmar wrzasków, marudzenia i kłótni?

Część rodziców sięga po najbardziej skuteczne narzędzie pozwalające zająć małego podróżnika na długo – tablet, z całym arsenałem bajek i gier. Jeśli chodzi o zabieranie innych zabawek to trzeba zachować rozsądek, ponieważ zbyt wiele luźnych przedmiotów w samochodzie, podczas gwałtownego hamowania, może stworzyć dodatkowe niebezpieczeństwo. Warto zatem zastanowić się, na tym jak zając czas dzieci w samochodzie w bardziej pożyteczny i zarazem bezpieczny sposób, angażując przy tym wszystkich członków rodziny. Oto kilka propozycji:

Zgadywanki – ich odgadywanie sprawia dzieciom wiele radości i satysfakcji. Poza tym zagadki pobudzają wyobraźnię, spostrzegawczość, wspomagają pamięć, a także sprawiają, że dziecko baczniej zaczyna obserwować świat. Wystarczy przed wyjazdem przygotować sobie trochę zagadek, które będziemy mogli zadawać dziecku podczas jazdy. Oczywiście muszą być dostosowane trudnością do jego wieku. Jeśli jadą z nami dzieci w różnym wieku, koniecznie trzeba przygotować odpowiednie łamigłówki dla każdego. Taka zabawa z pewnością szybko wciągnie wszystkich członków rodziny
i dostarczy wielu emocji.

Śpiewanie piosenek – kojarzy się z autokarowymi wycieczkami szkolnym, ale w sumie dlaczego nie można pośpiewać w samochodzie z własnymi dziećmi? Jeśli nie znamy zbyt wielu dziecięcych piosenek, nic nie szkodzi. Wystarczy wcześniej wspomóc się Internetem i stworzyć składankę piosenek, najlepiej tych ponadczasowych, znanych również rodzicom z ich dzieciństwa i śpiewać razem z płytą. Do niektórych piosenek możemy jeszcze ułożyć wspólnie mini choreografię. Dodatkowo ożywi to zabawę i korzystnie wpłynie na koordynację ruchową u dzieci. Poza tym śpiew doskonale poprawia nastrój, a dzieci, które często śpiewają są spokojniejsze, pogodne, i mają więcej odwagi w wyrażaniu siebie.

Czytanie – czytanie kojarzy się większości rodziców z bajką na dobranoc, ale przecież to nie jedyna sytuacja, w której możemy czytać dzieciom. Wybierzmy książeczkę odpowiednią do wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić o czym jest, żeby mieć pewność, że przykuje uwagę na dłużej. Ciekawej historii nawet starsze dzieci chętnie posłuchają, a może i nastolatka uda nam się wciągnąć. Możemy wspomóc się audiobookiem, ale pamiętajmy, że czytanie przez rodzica sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane, wzmacnia swoje poczucie własnej wartości, buduje więź emocjonalną z rodzicami, rozwija językowo i pobudza wyobraźnie.

Zdania tasiemce – zabawa polega, na tym że zaczynamy od wybranego słowa, a kolejna osoba powtarza je i dodaje własne. Następna powtarza już dwa słowa i dodaje kolejne.  Trwa do momentu, aż ktoś się pomyli. W ten sposób można tworzyć bardzo zaskakujące, ćwiczące pamięć historyjki. Zabawa jest emocjonująca i zajmuje uwagę wszystkich, ponieważ przez cały czas trzeba kontrolować poprawność.

Jak widać dziecko nawet podczas wielogodzinnej jazdy samochodem nie musi się nudzić. Wykorzystajmy ten czas na kreatywne zabawy, które nie tylko przyjemnie zajmą wspólny czas, ale także pomogą nam lepiej poznać naszą pociechę, na co często brakuje nam czasu w codziennej gonitwie.

Marta
Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *