Skarpeta w roli głównej. O tym dlaczego warto bawić się ze swoim dzieckiem w teatrzyk

Chyba każde, bez wyjątku, dziecko lubi oglądać kreskówki. Wszystkie dzieci także chętnie słuchają opowieści i czytanych bajek. Dlaczego tego nie połączyć i w dodatku znaleźć się w samym środku wspaniałej zabawy? Do dzieła zatem!

Zacznijmy od wybrania „sztuki”, którą będziemy wystawiać. Może to być inscenizacja popularnej bajki, wiersza albo wymyślona wspólnie z dzieckiem historia. Teraz pora na aktorów i scenografię. Tu ograniczeniem może być jedynie nasza wyobraźnia. Postacie, które będą występować w naszym teatrze możemy ulepić z plasteliny, narysować na kartkach z bloku technicznego lub wykorzystać do tego celu tekturę z pudła po butach. Narysowanych aktorów wycinamy, kolorujemy, doklejamy taśmą patyczki i gotowe. Kukiełki możemy także uszyć z niepotrzebnych kawałków materiału, lub wykorzystać do tego stare skarpety. Aktorami w naszej sztuce mogą być również lalki i misie, którym wcześniej przygotujemy odpowiednie przebrania. My i nasze dzieci również możemy zagrać. Musimy tylko przygotować wcześniej ubrania, które będziemy mogli wykorzystać jako przebrania wcielając się w kolenie postacie.

Sceną może być stolik, za którym usiądziemy i odegramy przedstawienie. Możemy także rozwiesić koc na oparciach od krzeseł i zza niego grać kukiełkami na patyczkach. Doskonałym pomysłem jest także zaaranżowanie sceny wewnątrz dużego kartonu, do którego z przodu na pinezkach przymocujemy sznurek z zasłonką, która będzie kurtyną. Możemy do tego wykonać plakaty, zaproszenia oraz bilety. Kiedy po zbudowaniu scenografii, zaprojektowaniu kostiumów i odbyciu szeregu prób przedstawienie jest gotowe, zaprośmy gości na premierę. Owacja na stojąco, oglądających na scenie małego aktora, dziadków wujków i cioć z pewnością podbuduje poczucie własnej wartości dziecka, znacznie bardziej, niż nawet najbardziej wyszukane pochwały ze strony mamy, czy taty.

Jakie korzyści przyniesie naszym dzieciom zabawa w teatr? Otóż lista profitów z takiej zabawy jest długa. Przygotowanie przedstawienia teatralnego uczy planowania, projektowania, rozwija zdolności manualne poprzez wycinanie, malowanie, sklejanie itp., ćwiczy pamięć, bo przecież dziecko musi nauczyć się swojej roli, poprawia wymowę, uczy recytacji, poszerza zasób słownictwa, wreszcie ćwiczy zdolność koncentracji… Poza tym poprzez pryzmat bohatera spektaklu, dziecku łatwiej jest zrozumieć dlaczego określone zachowanie jest dobre albo złe. Taka zabawa dodatkowo daje dziecku kontakt z literaturą, uczy nazywać i wyrażać emocje, a jeśli aktorów jest więcej, także współpracy w grupie. Taka zabawa pomoże nam wykształcić w dziecku wrażliwość na sztukę w przyszłości.

Tego rodzaju zabawę możemy wykorzystać także, aby porozmawiać z dzieckiem o jakiejś trudnej sytuacji. Niekiedy nasza pociecha nie chce nam się zwierzyć, a widzimy że coś ją gnębi. Spróbujmy wtedy wziąć pacynki lub po prostu misie lub lalki i odegrać improwizowaną scenkę, dotyczącą danej sytuacji. Może się okazać, że lalka, którą gra nasze dziecko powie nam co je martwi lub czego się boi.

Źródło foto: www.flickr.com/photos/juhansonin

Marta
Podobne wpisy