Nuda jest twórcza, czyli dlaczego czasami dziecko powinno się nudzić

Psycholodzy dziecięcy podkreślają, że nuda jest dziecku potrzebna do prawidłowego rozwoju. Obecnie w wychowaniu dzieci zapanowała moda na zajęcia dodatkowe. Rodzice dwoją się i troją, aby zapełnić czas swoim pociechom również po szkole, zapisując je na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Każdemu z nas zależy na tym, aby jego dziecko rozwijało swoje zdolności, odkrywało nowe możliwości, było otwarte, uczyło się nowych rzeczy. Po powrocie do domu jednak dziecko musi jeszcze odrobić lekcje, a jeśli jeszcze nie ma tego obowiązku, to najczęściej od razu, i nie oszukujmy się, najchętniej spędza resztę wolnego czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w rożnego rodzaju gry komputerowe. Zatem przez cały dzień dziecko ma zorganizowany i zaplanowany czas przez dorosłych.

Proste zabawki rozwijają kreatywność?

Spróbujmy czasem zostawić dziecko samo w pokoju (oczywiście nie chodzi o bardzo małe dzieci, a raczej przedszkolaki), gdzie do wyboru ma najpewniej góry zabawek, książeczek i różnego rodzaju przyborów plastycznych. Niech dziecko się ponudzi, a kiedy minie chwilowe zagubienie, samo znajdzie sobie zajęcie. Wbrew pozorom proste zabawki najbardziej pobudzają kreatywność, dlatego zadbajmy o to, aby nasze dziecko, obok tych najmodniejszych w sezonie, miało także zwykłe klocki ,czy plastelinę. Pozwólmy mu także skorzystać z przedmiotów codziennego użytku jak przybory kuchenne, czy choćby koc.Największą zaletą samodzielnej zabawy jest to, że dziecko samo musi podjąć decyzję o tym co chce robić i zorganizować sobie zabawę. Dzięki temu w szkole, a później w dorosłym życiu będzie umiało zaplanować sobie pracę, podjąć decyzję o tym jakie działania należy przeprowadzić, aby osiągnąć założony cel. Będzie po prostu samodzielne.

Wprost idealnie byłoby, gdyby dzieci mogły się „nudzić” w grupie. Jeśli jesteśmy rodzicami jedynaka zaprośmy znajomych z dziećmi. Być może pierwsze takie spotkanie nie będzie najbardziej udane, ale uświadamiając sobie wartość tego typu zabawy warto spróbować. Nie dostarczajmy przy tym zbyt wielu zabawek, a raczej proste przedmioty. Na początku też możemy troszkę pomóc wymyślić zabawę, wysuwając propozycje podczas burzy małych mózgów. Wymyślając i organizując sobie zabawę dzieci będą musiały współpracować i negocjować. Pozwoli im to nie tylko poznać swoje mocne strony, ale także sprawi, że będą bardziej asertywne. W ten sposób dzieci nauczą się przedstawiać swoje zdanie i racjonalnie uzasadniać swoje poglądy. Walczyć o swoje stanowisko, a z drugiej strony przekonać się, że nie zawsze ma racje. W dorosłym życiu zaoszczędzi mu to wielu frustracji, a to z kolei zmniejszy jego podatności na nałogi.

Pozwól dziecku organizować sobie czas wolny

Dorośli często wymagają bezwzględnego posłuszeństwa lub nadmiernie ustępują, relacja z grupą rówieśniczą jest zupełnie inną wartością. Ważne jest to, aby dorośli nie organizowali całej zabawy, żeby dzieci same musiały sobie znaleźć zajęcie, dogadać się i przeprowadzić zabawę. Taka forma spędzenia czasu spowoduje, że nasze pociechy będą lepiej radziły sobie w dorosłym życiu, w pracy, czy w rodzinie. Będą potrafiły rozmawiać, udowadniać swoje racje, ale też słuchać drugiej strony, dyskutować, osiągać kompromis, dzięki temu dziecko nie będzie w przyszłości sięgało po argumenty siłowe.

Podczas takiej zabawy z nudą z pewnością dzieci nie jeden raz nas zadziwią swoją kreatywnością wymyślając nowe zabawy albo budując tajną kryjówkę z koca pod stołem. Wielu z nas z sentymentem wspomina zabawy z dzieciństwa, wzdychając przy tym, że wtedy nie było takich wspaniałych zabawek. Ale czy było nam źle? Czasem się nudziliśmy, ale tylko przez chwilę, a później powstawały niesamowite pomysły zabaw. Uświadommy sobie więc, Drodzy Rodzice, że dzieciom nie dzieję się krzywda kiedy się nudzą, wręcz przeciwnie. Nie zabijajmy nudy za wszelką cenę. Nuda jest twórcza!

Marta
Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *