Nuda jest twórcza, czyli dlaczego czasami dziecko powinno się nudzić

Psycholodzy dziecięcy podkreślają, że nuda jest dziecku potrzebna do prawidłowego rozwoju. Obecnie w wychowaniu dzieci zapanowała moda na zajęcia dodatkowe. Rodzice dwoją się i troją, aby zapełnić czas swoim pociechom również po szkole, zapisując je na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Każdemu z nas zależy na tym, aby jego dziecko rozwijało swoje zdolności, odkrywało nowe możliwości, było otwarte, uczyło się nowych rzeczy. Po powrocie do domu jednak dziecko musi jeszcze odrobić lekcje, a jeśli jeszcze nie ma tego obowiązku, to najczęściej od razu, i nie oszukujmy się, najchętniej spędza resztę wolnego czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w rożnego rodzaju gry komputerowe. Zatem przez cały dzień dziecko ma zorganizowany i zaplanowany czas przez dorosłych.
Proste zabawki rozwijają kreatywność?
Spróbujmy czasem zostawić dziecko samo w pokoju (oczywiście nie chodzi o bardzo małe dzieci, a raczej przedszkolaki), gdzie do wyboru ma najpewniej góry zabawek, książeczek i różnego rodzaju przyborów plastycznych. Niech dziecko się ponudzi, a kiedy minie chwilowe zagubienie, samo znajdzie sobie zajęcie. Wbrew pozorom proste zabawki najbardziej pobudzają kreatywność, dlatego zadbajmy o to, aby nasze dziecko, obok tych najmodniejszych w sezonie, miało także zwykłe klocki ,czy plastelinę. Pozwólmy mu także skorzystać z przedmiotów codziennego użytku jak przybory kuchenne, czy choćby koc.Największą zaletą samodzielnej zabawy jest to, że dziecko samo musi podjąć decyzję o tym co chce robić i zorganizować sobie zabawę. Dzięki temu w szkole, a później w dorosłym życiu będzie umiało zaplanować sobie pracę, podjąć decyzję o tym jakie działania należy przeprowadzić, aby osiągnąć założony cel. Będzie po prostu samodzielne.
Wprost idealnie byłoby, gdyby dzieci mogły się „nudzić” w grupie. Jeśli jesteśmy rodzicami jedynaka zaprośmy znajomych z dziećmi. Być może pierwsze takie spotkanie nie będzie najbardziej udane, ale uświadamiając sobie wartość tego typu zabawy warto spróbować. Nie dostarczajmy przy tym zbyt wielu zabawek, a raczej proste przedmioty. Na początku też możemy troszkę pomóc wymyślić zabawę, wysuwając propozycje podczas burzy małych mózgów. Wymyślając i organizując sobie zabawę dzieci będą musiały współpracować i negocjować. Pozwoli im to nie tylko poznać swoje mocne strony, ale także sprawi, że będą bardziej asertywne. W ten sposób dzieci nauczą się przedstawiać swoje zdanie i racjonalnie uzasadniać swoje poglądy. Walczyć o swoje stanowisko, a z drugiej strony przekonać się, że nie zawsze ma racje. W dorosłym życiu zaoszczędzi mu to wielu frustracji, a to z kolei zmniejszy jego podatności na nałogi.
Pozwól dziecku organizować sobie czas wolny
Dorośli często wymagają bezwzględnego posłuszeństwa lub nadmiernie ustępują, relacja z grupą rówieśniczą jest zupełnie inną wartością. Ważne jest to, aby dorośli nie organizowali całej zabawy, żeby dzieci same musiały sobie znaleźć zajęcie, dogadać się i przeprowadzić zabawę. Taka forma spędzenia czasu spowoduje, że nasze pociechy będą lepiej radziły sobie w dorosłym życiu, w pracy, czy w rodzinie. Będą potrafiły rozmawiać, udowadniać swoje racje, ale też słuchać drugiej strony, dyskutować, osiągać kompromis, dzięki temu dziecko nie będzie w przyszłości sięgało po argumenty siłowe.
Podczas takiej zabawy z nudą z pewnością dzieci nie jeden raz nas zadziwią swoją kreatywnością wymyślając nowe zabawy albo budując tajną kryjówkę z koca pod stołem. Wielu z nas z sentymentem wspomina zabawy z dzieciństwa, wzdychając przy tym, że wtedy nie było takich wspaniałych zabawek. Ale czy było nam źle? Czasem się nudziliśmy, ale tylko przez chwilę, a później powstawały niesamowite pomysły zabaw. Uświadommy sobie więc, Drodzy Rodzice, że dzieciom nie dzieję się krzywda kiedy się nudzą, wręcz przeciwnie. Nie zabijajmy nudy za wszelką cenę. Nuda jest twórcza!