Dmuchawce, latawce… i wiatr

Od dłuższego czasu na zewnątrz utrzymuje się pogoda nie do końca przypominająca późną wiosnę i lato. Deszczowe i wietrzne dni zmuszają nas do spędzania dużej ilości czasu w domu. W takich momentach staram się wymyślać jak najwięcej kreatywnych oraz edukacyjnych zabaw, które nie tylko nauczą je nowych rzeczy i umiejętności, ale również przyniosą Dziewczynkom wiele radości. Jakiś czas temu pomyślałam o latawcu, który idealnie nadaje się na spędzanie aktywnego czasu na dworze przy takiej aurze.

Czy w dzieciństwie robiliście i puszczaliście latawce z Waszymi rodzicami? Praca na naszym przeniosła mnie do beztroskich lat spędzonych z moim rodzeństwem oraz do wielu ( najczęściej nieudanych) prób uniesienia latawca w powietrze. Jeśli Wasze dzieci lubią prace plastyczne oraz aktywne spędzanie czasu na dworze to będzie to dla nich świetna zabawa! Aby zrobić latawiec potrzebujemy: przezroczystą folię samoprzylepną, grube plastikowe rurki, nożyczki, taśmę klejącą, kolorową gładką bibułę, dziurkacz i sznurek.

unnamed (3)

  1. Najpierw wycinamy z folii kształt diamentu. Należy pamiętać, żeby był symetryczny i najlepiej wykorzystać do tego cały arkusz, tak by latawiec był jak największy. Następnie, wycinamy kolejny kształt, który powinien być o ok. 2 cm większy od poprzedniego.
  2. Rurki łączymy ze sobą i przyklejamy do wyciętego wzoru tworząc szkielet latawca. By wzmocnić konstrukcję, należy zakleić taśmą klejącą łączenia rurek oraz środek szkieletu.
  3. Teraz nadszedł czas na dekorację latawca. Można do tego wykorzystać przeróżne techniki, ale ważne żeby materiały do tego wykorzystane były lekkie. My wybrałyśmy ręcznie robione confetti z gładkiej kolorowej bibuły.
  4. Następnie, przyklejamy na wierzch latawca większą folię w kształcie diamentu, która została wcześniej wycięta. Zaklejamy boki.
  5. Na końcu każdej rurki robimy dziurkaczem dziurkę przez którą przewlekamy sznurek. Sznurki z każdej dziurki łączymy ze sobą i zawiązujemy w supeł na środku konstrukcji latawca. Na łączeniu, supełku, przywiązujemy długi sznurek, który będzie służył do puszczania latawca i kierowania nim.
  6. Na końcu robimy ogon latawca, na którym tworzymy kokardki z bibuły i mocujemy go do dziurki na samym dole konstrukcji.

unnamed (1)
Efekty naszej pracy możecie zobaczyć na zdjęciach. Po kilku próbach udało nam się wspólnie wznieść latawiec w powietrze. Dziewczynki miały przy tym mnóstwo zabawy i radości! Chociaż w sklepach jest wiele gotowych latawców do kupienia, to warto zrobić swój DIY. Czas spędzony przy tworzeniu można wykorzystać również na wymyślanie ciekawych opowieści, rozmawianie o marzeniach czy naukę np. kolorów. Poza tym to czas, który możemy poświęcić tylko i wyłącznie dziecku, a najpiękniejsza jest radość z efektu końcowego oraz zachwyt dziecka na widok unoszącego się na niebie kolorowego latawca zrobionego wspólnie z rodzicami.

FullSizeRender

 

FullSizeRender_1

Anna Uzarek

Mama Zosi i Hani, autorka bloga

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *