Tor przeszkód a może malowanki? O tym, w co możemy się bawić na świeżym powietrzu

Zabawy na świeżym powietrzu to rozrywka, którą  dzieci (zwłaszcza małe) lubią najbardziej. Z kolei lato to pora roku sprzyjająca takim przyjemnościom. Aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na samopoczucie, jak również na zdrowie naszych dzieci. Bez niej bardzo łatwo o choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nadwaga, czy nadciśnienie. Tyczy się to zarówno dzieci jak i nas – dorosłych. Warto więc dawać dzieciom jak najwięcej okazji do ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu co wzmocni jego odporność i wzmocni tężyznę fizyczną.

Dzieci zazwyczaj mają bardzo dużo pomysłów na zabawę, w szczególności na placach zabaw, boiskach czy też w parkach rozrywkowych. Co jednak jeśli dzieciom brakuje już pomysłów, lub znajdujemy się w miejscu gdzie nie ma odpowiednich sprzętów do zabawy dla naszych maluchów? Warto wtedy im coś podpowiedzieć i zainspirować je jakimś pomysłem, a także samemu poczuć się jak dziecko i zaprosić je do wspólnej zabawy. Oto kilka pomysłów na kreatywne zabawy na świeżym powietrzu.

zdjęcie 4

1. Skoczek: Do tej zabawy potrzebna jest piłka i pusta ściana. Rzucamy piłkę o ścianę, a gdy ta się odbije zadaniem dziecka jest przeskoczenie piłki w rozkroku. Gdy się znudzi można urozmaicić tą zabawę o liczbę odbić, po którym przeskakujemy piłkę, a w przypadku większej ilości dzieci możemy podzielić je na dwie rywalizujące ze sobą grupy.

2.    Ruchome piaski: Dzieci uwielbiają bawić się na dmuchanych zamkach, czy też trampolinie. Głównie dlatego, że można po nich skakać, lub przewracać się na wszystkie strony. W tym celu możemy użyć dmuchany materac turystyczny. Dziecko z chęcią będzie po nim skakało, przewracało się, a gdy już się zmęczy – może na nim odpocząć.

3.    Tor przeszkód: Tu mamy dwie opcje do wyboru 😉

standard: dla najmłodszych dzieci lub “na szybko”; stawiamy w różnej kombinacji wszystko co mamy wokół siebie, krzesła, kosze, piłki tworząc tor przeszkód. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze pokonanie toru. Starszym dzieciom można mierzyć czas, a z najmłodszymi pokonywać tor wspólnie. Taki tor starsze dzieci mogą pokonywać np. na rowerze, rolkach lub hulajnodze.

deluxe: alternatywa dla starszych dzieciaków i zdecydowanie potrzebuje więcej czasu na przygotowanie, możemy namalować cienką linię, po której dzieci będą balansować jak po linie do akrobacji, lawę i wodę, którą muszą ominąć przechodzić przez most, z tektury możemy zrobić tunel, a starym dywanem oznaczyć miejsce, gdzie należy się czołgać lub turlać. Możliwości toru są miliony i wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni.

zdjęcie 1

4.    Miasto: Jeśli mamy do dyspozycji sporo miejsca i kilkoro dzieci bądź dorosłych do zabawy możemy pobawić się w miasto. Jedna osoba prowadzi lodziarnię, druga piekarnię, kolejna dowozi towary, możemy mieć w swoim mieście również szpital, czy policję. Kredą lub grubą nitką możemy wyznaczyć przejście dla pieszych i rondo, a w trakcie zabawy przeprowadzić głosowanie na prezydenta miasta.

5. Malowanki: Potrzebne będą wyciskane farby, duża miska z wodą i największa kartka papieru jaką mamy lub tektura. Zdejmujemy buty, moczymy stopy w farbie i malujemy to, co widzimy przed sobą (lub jakikolwiek inny rysunek), możemy także dołożyć do zabawy ręce. Wszystkie zabawy możemy dowolnie zmieniać i modyfikować. Najważniejsze by stworzyć by stworzyć miłą atmosferę i wspólnie dobrze się bawić na świeżym powietrzu.

zdjęcie 5

Paulina

Młoda mama, studentka pedagogiki i autorka bloga. W wychowaniu córki często kieruje się zasadami Marii Montessori. Gadżeciara i Kawoholiczka.

Podobne wpisy

Dyskusja o tympost

  1. […] Wafelków i portal Pomysłowy Rodzic (na którym również możecie przeczytać mój artykuł o kreatywnych zabawach na świeżym powietrzu O TU) prowadzi bardzo ciekawą akcję, w której my rodzice mamy za zadanie skupić się na rozwijaniu […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *